BioNTech tek başına Alman ekonomisini bu yıl %0,5 oranında artırabilir

Kilavuz Bilgi Ağustos 11, 2021 72 okunma 0 yorum 1 dakikada okuyabilirsiniz

Bir ekonomist Salı günü yaptığı açıklamada, Alman başlangıç BioNTech tarafından çığır açan COVID-19 aşısının geliştirilmesi ve yerli üretiminin, Avrupa’nın en büyük ekonomisindeki ekonomik büyümeyi bu yıl 0, 5 puana kadar artırabileceğini söyledi.

Alman ekonomisi, geçen yıl %4.6’lık bir pandemik düşüşün ardından bu yıl yaklaşık %4 oranında büyüyor. Bu, BioNTech ve mRNA teknolojisine dayalı bir koronavirüs aşısının çığır açan gelişiminin, makroekonomik politika Enstitüsü (IMK) düşünce kuruluşu Başkanı Sebastian Dullien’in tahminlerine dayanarak, 2021’teki toplam gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) büyümesinin yaklaşık sekizde birini oluşturabileceği anlamına geliyor.

Dullien Reuters’e verdiği demeçte,” tek bir şirketin Alman GSYİH’SI üzerinde böyle bir etkisi olduğu başka bir örnek düşünemiyorum ” dedi.

Bir hükümet yetkilisi, Biontech’in genel ekonomik büyüme üzerindeki etkisinin Bu yıl 0,5 puanlarına kolayca ulaşacağını varsaymanın kesinlikle makul olduğunu söyledi.

Dullien, bir makro ekonomist olarak normalde bireysel şirketlere bakmadığını söyledi. “Bununla birlikte, bazen, bireysel şirketlerin makroekonomik alaka düzeyine sahip olduğu nadir durumlar vardır. BioNTech böyle nadir bir örnektir, ” dedi Dullien.

Hesaplamaları, biontech’in Pazartesi günü yayınlanan en son kazançlarına dayanıyor ve bu da girişimin bu yıl aşıdan 15.9 milyar avro (18.63 milyar dolar) gelir elde etmeyi beklediğini ve 12.4 milyar avroluk daha önceki bir tahmine dayandığını gösteriyor.

Dullien, bunun Alman GSYİH’SININ yaklaşık %0,5’i olduğunu söyledi. 2020 yılında Almanya’nın gayri safi yurtiçi hasılası yaklaşık 3,3 trilyon avro olarak gerçekleşti.

Dullien,” BioNTech yurtdışından nispeten az sayıda ön ürün tedarik ettiğinden, bu neredeyse tamamen yerli katma değerdir ” dedi. “Yani bunun ekonomik büyüme üzerinde doğrudan bir etkisi var.”

Almanya’nın ülke dışında birçok araç üreten büyük otomobil şirketlerinin aksine, biontech aşısını Batı Almanya’daki Marburg’daki bir fabrikada üretiyor. Buna ek olarak, ABD ortağı Pfizer’den lisans ücretleri alır.

BioNTech ve Pfizer, 2020’nin sonunda COVID-19 aşısı için dünyanın ilk onayını aldı. Dullien,” Biontech’in başarısı etkileyici ” dedi. “Almanya’da gelecek için potansiyele sahip mükemmel bir araştırma ortamı var.”

ING Bank Ekonomisti Carsten Brzeski, Dullien’in hesaplamasının makul olduğunu ve Biontech’in başarı hikayesinin olağanüstü olduğunu da sözlerine ekledi.

Brzeski,” sadece bir yıl içinde sıfırdan yüze kadar gidebilecek pek çok şirket yok ” dedi.

Etiket:

Kilavuz Bilgi

Editör henüz kendisi hakkında herhangi bir bilgi girmedi.

Toplam 68 yazı paylaştı.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*

Yorumlar (0)

Herhangi bir yorum yapılmamış.