Çocuklarda Nadir Görülen Uzun Süreli Covid-19 Belirtileri

Kilavuz Bilgi Ağustos 13, 2021 68 okunma 0 yorum 2 dakikada okuyabilirsiniz

Hasta Corona ile olacak çocukları nadiren uzun süreli belirtiler, en az bir hafta içinde kurtarma ile ilgili deneyim, araştırma göstermektedir.

King’s College London bilim adamları, küçük bir grubun uzun süreli hastalık yaşayabilmesine rağmen, bu sayının düşük olduğuna “güvence verdiklerini” söylüyorlar.

Baş ağrısı ve yorgunluk en sık görülen semptomlardı.

Bir Kraliyet Pediatri Koleji ve Çocuk Sağlığı uzmanı, verilerin doktorların kliniklerde gördüklerini yansıttığını söyledi.

Uzun Covid: nedir ve belirtileri nelerdir?
Long Covid: daha iyi olacak mıyım?
Covıd: çocukların son derece düşük riski çalışma ile doğrulandı
Yetişkinlerle karşılaştırıldığında, çocuklar koronavirüs riski çok daha azdır.

Enfekte olan birçok kişi semptom geliştirmez ve bunu yapanlar hafif bir hastalığa sahip olma eğilimindedir.

Lancet çocuk ve Ergen Sağlığı Dergisi’nde yayınlanan bu hakemli çalışma, Covıd’nin çocukları nasıl etkilediğini ve diğer solunum yolu hastalıklarıyla nasıl karşılaştırıldığını anlamak istedi.

İngiltere Zoe Covid çalışma uygulamasına ebeveynler veya bakıcılar tarafından sağlanan verileri kullandı.

Çalışma, Eylül 2020 ile Şubat 2021 arasında semptom geliştirdiği ve Covıd için pozitif olduğu bildirilen beş ila 17 yaşları arasındaki 1.734 çocuğa baktı.

Araştırmacılar, bu süre zarfında kaç çocuğun enfekte olduğunu bilmenin çok zor olduğunu söylüyor, çünkü dört İngiltere ülkesi verileri farklı şekilde kaydediyor, ancak 400.000’den fazla çocuğun ve gencin pozitif olduğunu tahmin ediyorlar.

20’den azının (%4) dört hafta veya daha fazla semptom yaşadığı, 50’den birinin (%2) sekiz haftadan fazla semptomlara sahip olduğu bulundu.

En sık görülen semptomlar baş ağrısı ve yorgunluk idi. Diğerleri boğaz ağrısı ve koku kaybını içeriyordu.

Ortalama olarak, daha büyük çocuklar genellikle ilkokul çocuklarından biraz daha uzun süre hastaydı, 12 ila 17 yaşları arasındakiler iyileşmek için bir hafta sürerken, küçük çocuklar için hastalık beş gün sürdü.

Bilim adamları, bu bulguların aileleri rahatlatacağını ve aynı zamanda uzun süreli hastalık yaşayanları doğrulayacağını umuyorlar.

‘Aileleri dinle’
Ekip ayrıca semptomları olan ancak Covıd için negatif test edilen eşit sayıda çocuğa baktı.

Sadece birkaç çocuk – 1,734’ten 15’i-en az 28 gün boyunca semptomlara sahipti, 100’den azı.

Araştırma üzerinde çalışan King’s College London’da klinik Endokrinoloji profesörü Emma Duncan, “paket mesajının” şöyle olduğunu söyledi: “çocuklar Covıd-19’dan sonra uzun süreli hastalığa sahip olabilir mi? Evet yapabilirler, ama bu yaygın değildir ve bu çocukların çoğu zamanla daha iyi olur.

“Çocuklar ayrıca diğer hastalıklardan da uzun süreli semptomlara sahip olabilirler. Bu hastalığın Covıd-19 veya başka bir şey olup olmadığına bakılmaksızın, uzun süren hastalıkları olan tüm çocuklara bakmamız gerekir.”

Evelina Londra çocuk Hastanesi’nde pediatrik nörodizabilite danışmanı ve çalışmanın kıdemli yazarı Dr. Michael Absoud, çocuklarının semptomları olduğunu söyleyen aileleri dinlemenin önemli olduğunu söylüyor.

“Çocuğunuz hakkında endişeleriniz varsa, Yapmanız gereken ilk şey sağlık uzmanınıza gitmek ve özel semptomlarınızı tanımlamaktır” diye açıklıyor.

“Bilgi sağlayabilir veya sizi bir çocuk doktoruna yönlendirebilirler. Başka bir şey olabileceğini hatırlamak önemlidir.

“Covıd ile ilgili olduğunu düşünüyorlarsa, buna nasıl yaklaşılacağı konusunda tavsiyelerde bulunmaya adanmış NHS klinikleri var. Umarım çocukların bu küçük oranını desteklemek için uygun şekilde finanse edilecektir.”

Araştırmaya dahil olmayan Kraliyet Pediatri ve Çocuk Sağlığı Koleji’nde bulaşıcı hastalık lideri Dr. Liz Whittaker şunları söyledi: “Bu çalışma, Sars-CoV-2 enfeksiyonu geliştiren çocukların ve gençlerin çoğunluğu için güven verici ve çocuk doktorlarının klinik uygulamada gördüklerini yansıtıyor.”

Etiket:

Kilavuz Bilgi

Editör henüz kendisi hakkında herhangi bir bilgi girmedi.

Toplam 68 yazı paylaştı.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*

Yorumlar (0)

Herhangi bir yorum yapılmamış.