Sistemsiz göçmenleri taşıyan bot battı: 39 meyyit

Kilavuz Bilgi Ağustos 19, 2021 53 okunma 0 yorum 1 dakikada okuyabilirsiniz

İspanya haber ajansı EFE’nin Kanarya Adaları Acil Yardım Kurumu yetkililerine dayanarak yayımladığı habere nazaran, Kanarya Adaları’nın 250 kilometre kadar açığında sistemsiz göçmenleri taşıyan botun yarı batmış ve devrilmiş halde bulunduğu kaydedildi.

Botta bulunan 30 yaşlarındaki bayan göçmenin hayatta kalmayı başardığını ve yanındaki iki kişinin meyyit olduğunu belirten yetkililer, dramatik olaydan kurtulan bayanın botta 40 kişi olduklarını söylediğini söz etti.

Sıvı kaybı başta olmak üzere birtakım sıhhat problemleri bulunan bayanın helikopterle alınarak hastaneye kaldırıldığı belirtildi.
Başka yandan son devirlerde Kuzey Afrika kıyılarından Kanarya Adaları’na gerçek sistemsiz göçte önemli artış görülüyor.

İspanyol yetkililer, bu yıl 15 Ağustos’a kadar 218 tekne yahut botla 8 bin 222 sistemsiz göçmenin Kanarya Adaları’na geldiğini ve bir evvelki yılın birebir devrine oranla yüzde 144’lük artış olduğunu açıkladı.

Resmi bilgilere nazaran, Kanarya Adaları’na geliş yolunda bu yıl 230’dan fazla sistemsiz göçmen boğularak yahut sıvı kaybından hayatını kaybetti.

Sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ise Kuzey Afrika kıyılarından yola çıkan fakat akıbeti bilinmeyen çok sayıda tekne bulunduğundan meyyit sayısının çok daha fazla olabileceğini söylüyor.

Kaynak: Hürriyet

Kilavuz Bilgi

Editör henüz kendisi hakkında herhangi bir bilgi girmedi.

Toplam 68 yazı paylaştı.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*

Yorumlar (0)

Herhangi bir yorum yapılmamış.