Son dakika haberi: Fecî şüphe! Milyonlarca dolar pahasında… Hepsi artık Taliban’ın!

Kilavuz Bilgi Ağustos 19, 2021 71 okunma 0 yorum 1 dakikada okuyabilirsiniz

ABD medyasının derlediği bilgilere nazaran, Taliban’ın eline geçen teçhizat ortasında Black Hawk helikopterleri ve A-29 Üstün Tucano taarruz uçağı bulunuyor.

Toplumsal medyada, Taliban savaşçılarını, M4 karabinaları ve M16 tüfekleriyle Amerikan üretimi Humvee ve zırhlı araçlarla gösteren fotoğraflar yayınlanıyor.

Uzmanlar, gelişmiş hava araçlarının eğitim olmadan kullanılmasının mümkün olmadığını belirtirken, Taliban’ın Amerikan teçhizatını ele geçirmesinin kıymetli bir propaganda aracı olduğuna dikkati çekiyor.

Öte yandan Taliban’ın eline geçen küçük silahlar daha büyük kaygı doğuruyor.

ABD, geçen 20 yıl içinde Afgan güvenlik güçlerinin eğitim ve teçhizatına 83 milyar dolar harcadı.

ABD Sayıştayının 2017 yılı raporuna nazaran, 2003-2016 yıllarında Afgan güçlerine yaklaşık 76 bin araç, 600 bin silah, 163 bin komünikasyon teçhizatı, 208 hava aracı verildi.

Afgan güçlerinin geçen hafta sonu Kabil’den kaçmak için kullandığı en az 46 hava aracının Özbekistan’da olduğu bildirildi.

Bu hafta Cumhuriyetçi Marco Rubio liderliğinde 25 senatör, geçen 12 ay içinde Afgan güçlerine verilen teçhizatın ne kadarının Taliban’ın eline geçtiğinin tam dökümünü talep ederek, ABD Lideri Joe Biden idaresinin bu teçhizatı geri alma ya da imha etme planlarını sorguladı.

ABD Genelkurmay Lideri Mark Milley, dün yaptığı açıklamada, ordunun önceliğinin Amerikan vatandaşlarının tahliyesi olduğunu lakin Taliban’ın eline geçen teçhizatı imha etme güçlerinin bulunduğunu belirtti.

Kaynak: Hürriyet

Etiket:

Kilavuz Bilgi

Editör henüz kendisi hakkında herhangi bir bilgi girmedi.

Toplam 68 yazı paylaştı.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*

Yorumlar (0)

Herhangi bir yorum yapılmamış.