Apple, 100 milyon dolarlık hesaplamada uygulama ödeme kurallarını değiştirdi

Kilavuz Bilgi Ağustos 27, 2021 65 okunma 0 yorum 3 dakikada okuyabilirsiniz

Apple uygulama geliştiricileri yakında müşterilere e-posta gönderebilecek ve Apple’ın ödeme sistemlerinden nasıl kaçınacaklarını anlatabilecekler.

Mevcut kurallar, uygulama üreticilerinin, mağazanın dışındaki e-posta yoluyla bile Apple’ın %30’luk kesintisinden kaçınmanın ödeme yolları olduğunu belirtmelerini yasaklıyor.

Ancak, geliştiricilerle yapılan 100 milyon dolarlık (73 milyon£) yasal anlaşmanın bir parçası olarak, teknoloji devi politikasını değiştiriyor.

Apple, değişikliğin bir “açıklama” olduğunu ve “App Store’u geliştirme çabalarının” bir parçası olduğunu söyledi.

Şartlar hala yargı onayına tabidir. Etkin olduktan sonra geliştiriciler, Apple’ın sistemi dışında ödeme yapma yolları hakkında onlara e-posta göndermek için App Store müşterilerinden toplanan e-posta adreslerini kullanabilecekler.

Apple, kullanıcıların bu tür e-postaları kabul etmesi ve devre dışı bırakma hakkına sahip olması gerektiğini söyledi.

100 milyon dolarlık fon
Apple ile bazı geliştiricileri arasındaki %30’luk düşüşle ilgili tartışma yıllardır devam ediyor.

Apple zaten taviz verdi-örneğin, 1 milyon doların altında kazanan işletmeler için veya ilk yıldan sonra tekrarlanan abonelikler için indirimi %15’e düşürdü.

Bu, Fortnite yapımcısının kendi ödeme seçeneğini daha düşük bir fiyata oyuna koymasıyla başlayan ve Apple ve Google uygulama mağazalarından hızla yasaklanan Apple destansı yasal savaşın temel bir parçası.

Ancak bu yeni değişikliğin kapsamı sınırlıdır ve Epic’in yasaklamadan önce uyguladığı şekilde uygulamalar içinde alternatif ödeme seçeneklerine izin vermez.

Geliştiriciler hala kendi ödeme sistemlerini doğrudan uygulamalara ekleyemez veya insanlara ödeme yapmanın başka yollarını anlatmak için uygulama içi bildirimleri kullanamazlar.

Ve Apple’ın diğer kuralları – ne tür uygulamaların harici sistemleri kullanabileceği de dahil olmak üzere-büyük ölçüde aynı kalır.

Apple’a karşı açılan toplu dava davasının çözümü, kaç kişinin başvurduğuna ve App Store’da çalışma geçmişine bağlı olarak, her biri 100 milyon dolarlık fondan 250 ila 30.000 dolar arasında uygun geliştiriciler için bir ödeme yapılmasını da içeriyor.

Apple ayrıca, geliştiricilerin aralarından seçim yapabilecekleri daha fazla fiyat noktası sunmayı, uygulama üreticilerine daha önce sahip olduklarından çok daha fazla seçenek sunmayı ve App Store onayları, uygulama kaldırmaları ve daha fazlasıyla ilgili ayrıntıları içeren yıllık bir şeffaflık raporu yayınlamayı taahhüt etti.

‘Büyük bir anlaşma’
Anlaşma ayrıca mevcut bazı geliştirici dostu politikaları en az birkaç yıl sürdürme taahhüdünü de içeriyor.

Davada adı geçen uygulama geliştiricilerinden Richard Czeslawski, müşteri bilgilerini seçeneklerini anlatmak için kullanma yeteneğinin “büyük bir anlaşma”olduğunu söyledi.

Mahkemeye verdiği bir dosyalamada, bunun bir “oyun değiştirici” olduğunu, çünkü müşterileriyle etkili bir şekilde iletişim kurma yeteneğinin işinin can damarı olduğunu söyledi.

Geliştiriciler ” bu değişiklikten tam olarak yararlanacaklar… Apple’a ödenen komisyonları daha da azaltmanın bir yolu olarak ” dedi.

Epic Games ve Spotify gibi ev isimleri de dahil olmak üzere Apple’ın bazı politikalarına karşı kampanya yürütmek üzere kurulan bir geliştirici grubu olan uygulama adaleti Koalisyonu, bunun “sahte bir çözüm teklifi”olduğunu söyledi.

Mahkemeler, düzenleyiciler ve kanun koyucular dünya çapında “kararı önlemek için umutsuz bir girişim olarak” bu anlaşma etiketli ve temel sorunlarını çözmek için hiçbir şey yapmaz iddia.

“Uygulama üreticilerinin daha düşük fiyatlar hakkında iletişim kurmaları veya uygulamalarında rakip ödeme seçenekleri sunmaları hala yasaklanacak. Boş jestlerle yatıştırılmayacağız ” dedi.

Apple CEO’su Tim Cook 750 milyon dolar ödeme aldı
Apple, indie uygulama geliştiricilerine ücretleri düşürdü
Apple, “anlaşmayı bilgilendirmeye yardımcı olan geliştirici geri bildirimlerini ve fikirlerini takdir ettiğini” söyledi.

“Güncellemeler, Apple’ın App Store’u hem kullanıcılar hem de geliştiriciler için daha iyi bir pazar yerine dönüştürmek için uzun süredir devam eden çabalarının en son bölümünü oluşturuyor” dedi.

Ayrıca Apple, Apple News ürününe katkıda bulunan haber yayıncılarıyla yaptığı anlaşmalardaki bir değişiklik olan “haber ortağı Programı” nı da duyurdu.

Bu yayıncılardan, ilk günden itibaren haber uygulaması için “nitelikli abonelikler” üzerinden yalnızca %15 komisyon ücreti tahsil edilecek ve bu ücretin tamamı %30’luk ücretten tamamen kaçınılacaktır.

Etiket:

Kilavuz Bilgi

Editör henüz kendisi hakkında herhangi bir bilgi girmedi.

Toplam 68 yazı paylaştı.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmiştir.*

Yorumlar (0)

Herhangi bir yorum yapılmamış.